Bu Ürün Satılmamaktadır

Bu ürün tükenmiştir.

Semiz Otu

Semiz Otu
%0İndirim
15,00TL
Ücretsiz Kargo
  • Ürün Açıklaması
  • Taksitler
  • Yorumlar

Semizotu pek çok vitamin (niasin, riboflavin, folat, B6 vitamini) ve kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, manganez gibi mineraller açısından çok zengin bir sebzedir. Semizotunda ıspanakla aynı oranda demir bulunur. Antioksidan vitaminler olarak kabul edilen, A ve C vitaminlerini de bol miktarda içerir. Semizotu diyet lifi, vitamin ve mineraller açısından da oldukça zengindir.


Bu içeriği sayesinde yemeği yapılan şifalı bitkiler arasında semizotu faydaları ile en meşhur olanlarından birisidir. Semizotunun faydaları arasında belki de en önemlisi semizotunun bitkisel bir omega 3 kaynağı olmasıdır.


Omega-3 yağ asidinin öneminden başlamak gerekirse, hayvansal gıdalarda bulunan EPA, DHA ve bitkilerde bulunan ALA, Omega-3 yağ asitlerini temin edebileceğimiz tek kaynak besinlerdir. Çünkü bunlar vücudumuz tarafından kendiliğinden üretilemeyen yağ asitleridir.


Bitkilerde, hayvansal gıdalarda olduğu gibi direkt Omega-3 yağ asidi bulunmaz. Ancak bitkilerde bulunan ALA (alpha-linolenic asit) vücudumuz tarafından Omega-3’e dönüştürülebilir. Omega-3 yağ asitlerinin sağlığımıza en önemli etkisi ise kandaki trigliserid oranını düşürerek, kalp ve damar hastalıklarından korunmamızı sağlamasıdır.


Semizotunu benzersiz kılan özelliği ise sadece balık ve balık yağında bulunan Omega-3 yağ asidi yani EPA (eicosapentaenoic acid) içermesidir. 1 gram semizotunda yaklaşık 0.01 mg EPA yağ asidi bulunmakta. Bu da semizotunun şifasını kanıtlar niteliktedir. Semizotu ayrıca:


Vücutta kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.

Kan basıncının dengelenmesinde önemli rol oynar.

Antioksidan ve antiinflamatuar etkisinden ötürü bağışıklık sistemini güçlendirir.

Düşük kalori ve düşük glisemik indeksi ile kan şekerinin dengelenmesini sağlar.

Semizotu yemeği nasıl yapılır?


Semizotu sade veya pişirilerek birçok farklı şekilde tüketilebilen bir sebzedir. Yoğurt ile buluştuğunda ortaya çıkan harika tadı ile körpe yapraklarından yapılan mezesi semizotu yemekleri arasında kuşkusuz en çok tercih edilenidir. Bunun yanı sıra semizotunun zeytinyağlısı, çorbası, hatta sade ya da etli tencere yemeği de sıkça yapılır.