Bu Ürün Satılmamaktadır

Bu ürün tükenmiştir.

Pırasa

Pırasa
%0İndirim
15,00TL
Ücretsiz Kargo
  • Ürün Açıklaması
  • Taksitler
  • Yorumlar

PIRASANIN FAYDALARI


Pırasa diğer sebzelerde olduğu gibi oldukça zengin bir vitamin ve mineral deposudur. Bu yüzden vücuttaki bazı olayların düzenlenmesinde ve çalışmasına olumlu etki göstermektedir. Pırasanın faydaları şu şekildedir:


İçerisinde bulundurduğu magnezyum ve kalsiyum mineralleri sayesinde hem kas kasılması ve gevşemesi olaylarında, hem de kemik gelişiminde önemli etkiye sahiptir.

Çağımızda görülen ve ölüme neden olan kalp ve damar tıkanıklıklarına iyi geldiği uzmanlar tarafından keşfedilmiştir. Kandaki homosistein seviyesi yükseldiği zaman damarlar tıkanmaktadır. Pırasa ise bu seviyeyi düşürerek kalp ve damar sağlını korumuş olur.

Pırasa yoğun bir mineral havuzuna sahip olduğu için gece yatmadan önce tüketildiği zaman uyku hissinizi arttırmış olur. Bol mineral içerdiği için beyin uyuşarak uyku haline geçmeye yardımcı etki göstermektedir.

İçerisinde yağ barındırmadığı için kilo almayı en aza indirir. Lifli yapısı sayesinde diyet listelerinde ilk sıralarda yer alır.

Pırasa, vücutta biriken toksin yani zararlı olan maddelerin tutularak dışarı atılmasını sağlar. Antioksidan özelliği sayesinde bu toksin maddeler hem atılmasını hem de vücutta birikmesini önlemiş olur.


HAMİLELİKTE PIRASANIN FAYDALARI


Pırasa yağda eriyen A, K vitaminleri ve suda eriyen C vitaminlerini bol miktarda içermektedir. Hamilelikte ise A vitamini sayesinde göz sağlığı korunmuş olacaktır. Ayrıca içerdiği K vitamini sayesinde kanın pıhtılaşması ve kan hücrelerinin oluşumunda önemli rol oynar. Sülfür içerikli bir sebzedir bu yüzden kansere karşı da etkilidir. Hamilelikte gaz problemi yaşayanların çaresi pırasadır. Pırasayı haşlayarak tükettiğiniz zaman probleminiz en aza inmektedir. Pırasa yemeğini sevmeyen hamileler ise salata içerisinde pırasayı tüketerek bebek gelişimine yardımcı olabilir.


ÇİĞ PIRASANIN FAYDALARI


Ülkemizde pırasa çoğu kişi tarafından sevilmemektedir. Fakat pırasa vitamin ve mineral bakımından oldukça yoğun bir maddedir. Bu yüzden kesinlikle tüketilmesi gerekmektedir. Ülkemizde pırasa genel olarak pişirilerek yenmektedir. Fakat pırasa sevmeyenler salatalarda veya omletlerde pırasa tüketmektedirler. Pırasa pişirildiği zaman bazı vitaminler ve mineraller etkisini yitirebilmektedir. Bu yüzden çiğ pırasa, pişmişe göre daha fazla yararlı ve zararlı madde içermektedir. Çiğ pırasa antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki toksinleri vücuttan atmada rol oynar. Ayrıca çiğ pırasa sindirim sistemi rahatsızlığı olan kabızlık için ideal bir yardımcı gıdadır. Genelde zayıflamak isteyen bireyler de pırasa tüketerek zayıflayabilmektedir.


PIRASANIN ZARARLARI


Pırasa, mineral madde bakımından oldukça zengin bir madde olduğundan vücudumuza bazı zararları da bulunabilir. Pek fazla zararı bulunmasa da pırasanın aşırı tüketimi sırasında bazı sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir. Güçlü bir idrar söktürücü ve bağırsak düzenleyici olduğu için, çok tüketildiği zaman vücuttaki sıvı oranını etkilemektedir. Bu durumda vücudun sıvı dengesi bozulur. Sindirim sistemi çok fazla çalışır ve ishale yol açabilir.


PIRASANIN KALORİSİ VE BESİN DEĞERİ


Pırasa, bol vitamin ve mineral içerdiği için zayıflamak isteyen kişilerin listesinde ilk sıralardadır. Pırasanın 100 gramında 61 kcal kalori bulunmaktadır. 100 gram pırasadaki besinler ve değerleri aşağıdaki gibidir:


Kalori: 61 kcal % 3.0

Karbonhidrat: 14.2 g % 4.7

Lif: 1.8 g % 7.2

Protein: 1.5 g % 3.0

Yağ: 0.3 g % 0.5

Kolesterol: 0.0 mg % 0.0

A Vitamini: 1667.0 IU % 33.3

C Vitamini: 12.0 mg % 20.0

Potasyum: 180.0 mg % 5.1

Kalsiyum: 59.0 mg % 5.9

Demir: 2.1 mg % 11.7