Bu Ürün Satılmamaktadır

Nane

Nane
%0İndirim
8,00TL
Ücretsiz Kargo
  • Ürün Açıklaması
  • Taksitler
  • Yorumlar

NANE HAKKINDA


Mentha veya genellikle nane yaprağı olarak bilinen Lamiaceae cinsinden bir bitkidir. Nane ailesinde kabaca 20 tür vardır. Kuvvetli kokusu, ferahlatıcı ve rahatlatıcı etkisiyle bilinen nanenin yaprakları lezzetli bir baharattır ve geniş bir kullanım alanına sahiptir. Nane A vitamini bakımından oldukça zengindir. Bunun yanı sıra kalsiyum, magnezyum, potasyum, folat ve omega-3 yağlarını da bol miktarda barındırır.


NANENİN BESİN DEĞERLERİ


100 gram nanenin besin değerleri aşağıdaki gibidir:


Enerji: 70 Kcal

Karbonhidratlar: 14.79 g

Protein: 3.75 g

Toplam yağ: 0.94 g

Lif: 8 g

Folat: 114 mcg

Niasin 1.706 mg

Pantotenik asit: 0.338 mg

Piridoksin: 0.129 mg

Riboavin: 0.266 mg

Tiamin: 0.082 mg

A Vitamini: 4248 IU

C Vitamini: 31.8 mg

Sodyum: 31 mg

Potasyum: 569 mg

Kalsiyum: 243 mg

Bakır: 329 mcg

Demir: 5.08 mg

Magnezyum: 80 mg

Manganez: 1.176 mg

Çinko: 1.11 mg


NANENİN FAYDALARI


Nanenin sağlık faydalarından bazıları şunlardır:


– Hazımsızlığı giderirNane hemen hemen tüm sindirim sorunlarınız için harikalar yaratabilir. Nane içindeki aktif yağ olan mentol, hazımsızlığı gidermeye ayrıca mideyi rahatlatmaya yardımcı olan antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.


– Astımı rahatlatır


Astım hastalarına nane tüketimi yatıştırıcı bir etki getirmesiyle ilişkilendirilmiştir. Nane, iltihap önleyici özelliklere sahiptir. İyi bir gevşeticidir ve tıkanıklığı giderir. Bununla birlikte, nane dozunuzu çok fazla aşmadığınızdan emin olun, aksi takdirde solunum kanallarını tahriş edebilir.– Soğuk algınlığına iyi gelir


Nanenin, burun, boğaz, bronşlar ve akciğerlerin tıkanıklığını temizlediği bilinmektedir. Bunun yanı sıra nanenin anti-enflamatuar özellikleri de solunum kanallarında kronik öksürüğün neden olduğu tahrişi hafifletir.


– Baş ağrısı


Nane adaptojenik bir bitkidir bu yüzden nane de baş ağrısını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Güçlü ve ferahlatıcı nane aroması baş ağrısını hafifletebilir. Nane balsamları veya nane yağı burun ve alın üzerine sürüldüğünde baş ağrıları ve mide bulantısını iyileştirmede etkilidir.


– Alerjiler için nane


Nane, bilim adamlarının sinir bozucu mevsimsel alerjileri konusunda insanlara yardım etmede oldukça etkili olduğunu buldukları rosmarinik asit olarak bilinen bir bileşikle doludur. Rosmarinik asit, iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur ve bu nedenle tıkanıklık, hapşırma ve diğer alerji semptomları ile mücadelede etkilidir.


– Sindirime yardımcı


Nane harika bir iştah açıcı veya damak temizleyicidir. Bitkinin aroması, ağzınızdaki tükürük bezlerini ve ayrıca sindirim enzimlerini salgılayan bezleri aktive etmeye yardımcı olarak sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca irritabl barsak sendromunun (IBS) semptomlarını hafifletmek için güçlü bir ilaçtır. 2013 yılında yapılan bir çalışma, nane içindeki mentolün ishali giderebileceğini göstermiştir.


– Emziren anneler


Nane yağının emzirmeye sıklıkla eşlik eden meme ucu çatlaklarını ve ağrılarını azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.– Ağız bakımı


Nane yapraklarının antiseptik özellikleri nefesinizi anında temizlemeye yardımcı olur. Ayrıca genel ağız bakımı için harikalar yaratan nane, ağız içinde bakteri üremesini engeller ve dişlerdeki plak birikimini temizler. Piyasadaki pek çok diş macununun da nane bazlı olmasının nedeni budur.


– Depresyonu önler


Nane vücutta enerji artışı sağlayan oldukça aromatik bir doğal uyarıcıdır. Depresyon ve bitkinliği gidermek için nane yağını vücudunuza uygulayabilir veya buhar şeklinde soluyabilirsiniz.