Bu Ürün Satılmamaktadır

Bu ürün tükenmiştir.

Muz yerli

Muz
%0İndirim
34,00TL
Ücretsiz Kargo
  • Ürün Açıklaması
  • Taksitler
  • Yorumlar

Muz yiyin, mutlu olun!

Eskiden zengin meyvesi olarak görülen ancak günümüzde artık herkesin ulaşabildiği muzun faydaları saymakla bitmeyecek kadar. Strese karşı en iyi çözüm olarak da görülen muz,  ayrıca mutluluk hormonu salgılıyor.


Muzun yararları nelerdir?

- Muz yemek sizi gerçekten mutlu eder. Bunun nedeni serotonin isimli doğal kimyasalın salgılanmasına destek olması, beyni adeta serotonine boğup mutluluk sarhoşu haline getirmesi.


- Yüksek miktarda serotonin beyne sadece iyilik hissi, keyif ve mutluluk da vermez, aynı zamanda daha iyi iletişim kurmanızı, daha hızlı düşünmenizi, daha kolay konsantre olmanızı, daha çabuk karar vermenizi sağlar. Tenis şampiyonalarında dünyaca ünlü tenisçilerin maç aralarındaki kısa dinlenmeleri 'yarım muz' ile değerlendirmelerinin nedeni de yalnızca muzun ve özellikle de içindeki potasyumun sağladığı hızlı enerji değil, çabuk karar vermeye, konsantrasyona yaptığı olağanüstü katkıdır.

- Muzu sağlıklı meyvelerin başköşesine yerleştiren temel özelliklerinden biri bilinen en güçlü potasyum depolarından biri olması. Bir muzda ortalama 400-450 mg civarında potasyum vardır. Potasyumdan zengin olma özelliği muzu kalbi aritmilerden koruma, kas güçsüzlüğünü azaltma, kas-sinîr ilişkisini iyileştirme gibi özelliklerle de taçlandırır. Güçlü bir kemik yapısına da sahip olmanızı garanti eder.

- Potasyum her şeyden önce en önemli yaşamsal minerallerden biri. Tansiyonu düşürmede, dengelemede son derece önemli görevler üstlenir.

- Yakın zamanda yapılan bir çalışma günde iki muz tüketen hafif hipertansiyonluların çoğunda tansiyonun ilaç kullanmadan bile ayarlanabileceği gösterildi.

- Muzda pek çok vitamin de var. Ama özellikte bol bulunan vitaminlerin başında B6 geliyor. Bilindiği gibi B6 vitamini sinir sisteminin sağlığı özellikle strese karşı mücadelesi için çok önemli bir doğal madde.

- Bir araştırma, haftada dört muz tüketenlerde böbrek kanseri riskinin yarı yarıya düştüğünü, bir başka araştırma da B6 vitamininden zengin beslenmenin kalın bağırsak ve rektum kanseri olasılığını neredeyse yüzde 25'e yakın bir oranda azalttığını gösteriyor.

- İşte bu nedenle Strese karşı muz formülü son derece mantıklı ve etkili bir çözüm. Sabahla öğle aralığında tüketeceğiniz bir muzla daha keyifli, sakin ve stressiz bir gün geçireceğinize emin olabilirsiniz.

- Muzun yorgunluğu ve sinir zafiyetini giderdiğini de bir kenara not edelim.

- Kalbi daha düzenli çalıştırıyor. Yorgunlukla mücadelede çok etkili bir meyve. Bu özelliğinin de potasyum ve magnezyumla B6 vitamininden zengin oluşuyla ilgili olduğu düşünülüyor.

- Uykusuzluk sorunu için de muzdan faydalanmak mümkün. Akşam yemeğiyle uyku arasındaki ara öğününüzü özellikle uykusuzluk sorununuz varsa orta boy bir muzla bu sorunun üstesinde gelebilirsiniz.

- Çok fazla olmasa da diğer meyvelerle karşılaştırıldığında demir ve magnezyumdan da zengin bir yapısı var. Yani vitamin ve mineral muhtevası çoğu meyveyle karşılaştırıldığında oldukça fazla. Muzun 'midevi' yararları olduğu da biliniyor.

- B6 vitamininden zengin yapısı muzu özellikle bazı Kanserlere karşı korunmada da önemli doğal bir güç haline getiriyor. Özellikle kalın bağırsak ve rektumda oluşan kanserlerle böbrek kanserine karşı korunmada muz oldukça etkili bir kalkan.

- Muz, posadan zengin yapısı nedeniyle bağırsak fonksiyonlarını dengeliyor. Ayrıca bağırsağın probiyotik gücünü de artırdığı için bağışıklık sistemini de güçlendirdiği biliniyor. Muzda B1 vitamininin C, D ve E vitaminlerinin ayrıca folik asitin de bulunduğu belirlenmiş.


Kilo sorunu olanlar fazla yememeli

Muzun kalori içeriğinin fazla olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca glisemik yük bakımından da dikkatli tüketilmesi gereken bir yiyecek. Çünkü glisemik indeksi 50'nin üzerinde. Ama bu iki nokta sadece kilo sorunu olanlar için geçerli. Eğer böyle bir sorununuz varsa ara öğünlerde bir değil de yarım muz yemeniz daha isabetli olacaktır.

1,1 gr. protein

22.2 gr. karbonhidrat

0 kolesterol

0,2 gr. yağ

0,5 gr. lif

26 mgr. fosfor

8 mgr. kalsiyum

0,7 mgr. demir

1 mgr. sodyum

370 mgr. Potasyum

33 mgr. magnezyum

190 IU A vitamini

0,05 mgr. B1 vitamini

0,06 mgr. B2 vitamini

0,7 mgr. B3 vitamini

0,5 mgr. B6 vitamini

7 mgr. C vitamini

10 mcgr. folik asit

7 mgr. C vitamini

0,4 mgr. E vitamini