Bu Ürün Satılmamaktadır

Bu ürün tükenmiştir.

Karpuz Siyah

Karpuz Siyah
%0İndirim
49,00TL
Ücretsiz Kargo
  • Ürün Açıklaması
  • Taksitler
  • Yorumlar

Karpuzun faydaları saymakla bitmiyor!


Yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvelerinden biri olan karpuz A, B ve C vitamini ile potasyum, kalsiyum ve demir minerali içermektedir. % 93 oranında su içeren karpuz, böbrek ve mesane kumlarını dökmeye, kanı temizlemeye, hazmı kolaylaştırmaya ve bağırsakları çalıştırmaya yardımcı olur. Bol miktarda likopen içermesi sayesinde kanserden koruyucu etkisinin yanı sıra vücuttaki bazı atık maddelerin idrarla dışarı atılmasına, kalp fonksiyonlarının ve tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.


Anavatanı Afrika olan karpuzun yenilebilen 100 gramı için 26 kkal enerji içerdiği ve tüm meyveler arasında en düşük enerjiye sahip olduğu düşünülürse zayıflama diyetlerinde ve şeker hastalığında beslenme programının dışına atılması karpuza karşı bir haksızlık anlamına gelmektedir. Yağ ve kolesterol içermeyen karpuz için bir tek dikkat edilmesi gereken konu, tüketim miktarı ve sıklığıdır. Tek seferde aşırı miktarda yenilmediği sürece herhangi bir sıkıntı yaratmayacağı söylenebilir.

Faydaları

- Likopen maddesi kalbi enfarktüs ihtimaline karşı korur.

- Karpuz bol miktarda C vitamini ve antioksidan özelliğiyle çeşitli kanser türlerine karşı etkili olan beta karoten içerir.

- İçerdiği yüksek potasyum kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur.

- İyi bir lif kaynağı olduğundan bağırsak hareketlerini düzenler ve bağırsak kanserini önlemede de rol oynar.

- Böbrekleri çalıştırıyor, idrar söktürür.

- Böbrek taşlarını ve kumlarını dökmeye yardımcı olur.

- Böbreklerdeki üre ve ürat tuzlarını temizler.

- Karpuz çekirdekleri de içinde bulunan cucurbocitrin adlı maddeyle kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur.

- Yağ ve kolesterol içermediğinden ve kalorisi de düşük olduğundan yaz aylarında yapılan diyetlerde özel bir yeri vardır.

- Karpuz, soğuk algınlığına iyi gelir ve cinsel gücü arttırır.

- Vücuda zindelik, serinlik ve ferahlık verir.

- Kemik gelişimini de destekler.

- Prostat kanserine iyi gelir.

- Mineral kayıplarını giderir, B vitamini eksiği çekenlere öneriliyor.

-Yaz aylarında aşırı terleme sonucu vücudumuzdan uzaklaşan sodyum ve potasyumun geri kazanılması için oldukça elverişli bir meyve. Sodyum ve potasyum vücudumuz için işte bu yüzden oldukça mühim.

-Vücudumuzda enerji üretimi açısından oldukça önemli bir görev üstlenen B vitamini açısından ( B1 ve B6 ) zengin olan karpuz, aynı zamanda sinir uyarılarının kaslara iletilmesinde, bağışıklık sisteminde, adrenalin salgılanmasında, kemik üretimi, kanın pıhtılaşmasının önlenmesinde ve hücrelere oksijen transferinde görev alan magnezyum için de iyi bir kaynak.

- Serinletici bir etkiye sahip, nefes darlığı ve astıma karşı da etkili.

-Vücut tarafından üretilen ikincil bir aminoasit olan arginin, amonyak gibi zehirli maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlıyor.

-Karpuzdaki antioksidanlar astım şiddetini azaltıyor.

- Kolon kanseri, damar hastalıkları ve romatoid artrite karşı da oldukça etkili!

-Gözdeki görme merkezinin tahribata uğramasını (makula dejenerasyonu) engelleyici özelliğe sahip.

-Yağ içermiyor, enerji üretimine önemli katkıları var. İyi bir lif kaynağı olduğu için bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde de görev alıyor.

Karpuz nasıl ve ne zaman tüketilmeli?

Karpuzun bu özelliklerinden yararlanmak için yemeklerden çok önce, mide boşken tüketmek gerekiyor. Çünkü yemek sonrasında yendiğinde sindirim güçlüğü yaşanabiliyor. Yüksek miktarda lif içeren karpuzun kalorisi de düşüktür. İlginç olan, karpuzun besin değerinin diğer birçok besinde olduğu gibi kabuğunda saklı olması. Bu nedenle olabildiğince kırmızı etli kısmın altındaki beyazımsı kısmı tüketilmeli.

26 kalori

0,5 gr. protein

0,3 gr. lif

0 kolesterol

10 mgr. fosfor

7 mgr. kalsiyum

8,5 mgr. demir

320 mgr. potasyum

590 IU A vitamini

180 mgr. C vitamini