Bu Ürün Satılmamaktadır

Havuç

Havuç
%0İndirim
20,00TL
Ücretsiz Kargo
  • Ürün Açıklaması
  • Taksitler
  • Yorumlar

Şifa deposu; Havuç

A vitamini barındıran Havuç B, C, D ve E vitaminleri açısından da oldukça zengin. Ayrıca havuç; kan yapıcı olmasından kuvvetlendirici olmasına, mide ve bağırsağın yakın dostu olmasından safra akıtıcı olmasına kadar adeta yeri doldurulamayan bir besin deposu.

Havucun Faydaları

Tohumlarından halk arasında gaz söktürücü, idrar artırıcı, adet getirici ve mide ilacı olarak yararlanılır.

Haftada beş kere yendiği takdirde araştırmalara göre kadınlarda kalp enfarktüsünü, felç tehlikesini yüzde 68 oranında azaltıyor. Günde iki havucun erkeklerde kandaki kolesterolü yüzde 10oranında azalttığı görülmüştür.

Her gün yenen bir havuç da akciğer kanseri tehlikesini yarıya indiriyor. Anne sütünü arttırır.

Yüz ve boyun kırışıklıklarını giderir. Havuçtaki kompleks karbonhidratlar vücuda enerji verir.

Görme bozuklukları, bas dönmesi, düşük tansiyon, bitkinlik gibi rahatsızlıkları iyileştirir. Bronşları açar, kuru öksürüğü keser ve bağırsakları yumuşatır.

Havucun, süratle kan yapıcı, kuvvetlendirici, ishal kesici, peklik giderici, mide ve bağırsağın yakın dostu, safra akıtıcı, karaciğeri kuvvetlendirici ve yeri doldurulamayan bir sebze olduğunu biliyor musunuz?

Kansızlık halinde, sabah-öğle-akşam taze çıkarılmış 1 çay bardağı havuç suyu içilmesi, suyu çıkarılamazsa ince rendelenmesi ve iyice çiğnenerek yenilmesi öneriliyor.

Havucun, bol A vitamini ile cilde temizlik ve pembelik verdiğini ve gözlerin sıhhatli kalmasını sağladığını, kalp rahatsızlığı ve damar sertliği olanlara havucun çok fayda verdiğini, her gün yenen bir havucun da akciğer kanseri tehlikesini yarıya indiriliyor.

Havuçtaki beta-karotenin de gözleri, yaşlılığın getirdiği görme zayıflığından koruduğunu.

Düzenli olarak havuç yenildiğinde sigara içen kişileri de içermek üzere, bedenin akciğer kanserine yakalanma riskini azaltır.

Havucu sık tüketen kişilerde gırtlak, rahim ağzı, mesane, kalın bağırsak, prostat ve yemek borusu kanserlerine yakalanma riski % 50 oranında azalır.

Kalbi dostu olan havuç, kandaki LDL oranını düşürmeye yardımcıdır. Menopoz sonrası göğüs kanserine yakalanma riskini ise % 20 oranında azaltır.

Peklik ( kabızlık ) için iyi geldiği araştırmalar ve gözlemler sonucu ortaya çıkmıştır.

Kaynatılarak içilen havuç kusma ve bulantıya iyi gelir. Kan yapıcı özelliği sayesinde çocuklarınıza sabah ve öğlen 1 çay bardağı havuç suyu içirmeniz tavsiye olunur.

Yudum yudum içilecek olan bu havuç suyu ülsere ve reflüye de iyi gelir. Beyin, böbrek ve kalp damarlarının çalışmasına yardımcı olur. Havuç karaciğeri temizler, hücreleri canlandırır, vücudunuzdan toksin atmaya yardımcı olur.

Karaciğerin safra salgılamasına ve kolesterolü düzenlemesine yardımcı olur.

Havuç sarılığa, ergenlik sivilcelerine iyi gelir. Hamile olan bayanların bol bol havuç yemeleri tıp uzmanları tarafından önemle tavsiye olunur.

Omurga ve omurilik rahatsızlıklarına iyi gelir.

Görme bozuklukları, bas dönmesi, düşük tansiyon, bitkinlik gibi rahatsızlıkları iyileştirir.


Havucu nasıl tüketmeliyiz?


Kabuğu soyulduğunda havuç besin değerinden çok şey kaybeder.

Havucun kabuğunu soymak yerine musluğun altında hafifçe fırçalamak yeterlidir.

Havuç suyu unutkanlığa karşı birebir çözüm.


Şeker hastaları dikkat etmeli!

Şeker oranı oldukça yüksek olan havucu şeker hastalığı olan kişilerin ve doktorlarına danışmadan kullanmaması öneriliyor.


Havucun Besin Değeri (100 gr için)

30-42 kalori

1.1 protein

9.7 gram karbonhidrat

0 kolesterol

0.2 gram yağ

1 gram lif

36 mgr fosfor

37 mgr kalsiyum

0.7 mgr demir

47 mgr sodyum

341 mgr potasyum

23 mgr magnezyum

8.115 İÜ A vitamini

0.06 mgr B1 vitamini

0.05 mgr B2 vitamini

0.6 mgr B3 vitamini

0.15 mgr B6 vitamini

7.6 mcgr asit

6-8 mgr C vitamini

0.6 mgr E vitamini.