Bu Ürün Satılmamaktadır

Brokoli

Brokoli
%0İndirim
35,00TL
Ücretsiz Kargo
  • Ürün Açıklaması
  • Taksitler
  • Yorumlar

“Kış Mucizesi” brokoli

Bir çok hastalığa iyi gelen ve çok sayıda vitamin çeşidini içinde barındıran brokoli, bağışıklık sistemini güçlendiren etkisi sayesinde kanserli hücreleri sürekli baskılayarak kanserin ortaya çıkmasını engeller.


"Sebzeler arasında bir mucize" diye tanımlanan ama ne yazık ki Türkiye'de çok az tüketilen Brokoli, Turpgiller'dendir. Anayurdu bilinmeyen brokoli, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini, C vitamini, kalsiyum, bakır, demir, manganez, fosfor, potasyum ve çinko açısından oldukça zengin ve değerli bir sebze çeşididir. Uzmanlar, brokolide, havuçtakinden daha fazla beta karoten bulunduğunu söyleyerek, bu sebeple yenilebilecek, suyu içilebilecek en iyi besinlerden olduğunu kaydediyor. Beta karotenin, güçlü bir kanser savaşçısı olduğunu vurgulayan uzmanlar, yemek borusu, mide, bağırsak kanserleri tehlikesini azalttığını ifade ediyor.

Brokolinin yararları

- Bağışıklık sisteminin en büyük destekçisidir ve bağışıklık sistemini güçlendiren etkisi sayesinde kanserli hücreleri sürekli baskılayarak kanserin ortaya çıkmasını engellemektedir.

- Araştırmalar, Turpgiller familyasındaki sebzelerin kansere karşı bedeni koruduğu; özellikle brokolinin yenilmesinin, akciğer, kolon (kalınbağırsak) kanserine yakalanma rizikosunu iyice azalttığını ortaya koymuştur.

- Meme kanserine karşı da etkili olarak kullanılabilmektedir.

- İdrar yolu hastalıkları ve prostata karşı koruyucudur.

- Kalsiyum, C vitamini ve fiber bakımından zengin olan brokoli vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayan sebzeler arasında yer alıyor. Bol miktarda besin lifi içerdiği için bağırsaklarda biriken yemek artıklarının temizlenmesine yardımcı olurken glucoraphanin vb. diğer bileşenleri ile de karaciğer enzimlerini dengeler ve karaciğere bir diğer deyişle detoks yapar.

- Brokoli, yüksek oranlarda A vitamini kaynağı betakaroten ile C ve E vitaminleri içerir: Kalp hastalıklarına yakalanma, kalp krizi geçirme ve katarakt illetine tutulma gibi rizikoları da en aza indirger.

- Yüksek oranlarda demir ile folik asit içeren brokoli kansızlığı önler.

- Doğum yapacak kadınların, spina bifida (yani omurganın bir yanının açık olması) hastalığına yakalanmış çocuk doğurması rizikosunu en aza indirir.

- Kanın yapısını sağlıklı tutan folik asit açısından zengindir ve hamilelik planlayan ve hamile olan kadınlara şiddetle tavsiye edilir.

- Bol miktarlarda brokoli sebzesi tüketmek eklemleri korur ve artrit tedavisinde büyük ölçüde yardımcı olur.

- Brokoli yağda çözen karotenoid sayesinde artık fındık, yağlı yiyecekler, balık, avokado gibi yağlı besinlerle rahatça tüketerek zararlı yağlardan arınmış olarak vücudumuza daha yararlı olabilmektedirler.

- Lifli yapısı ile sindirimi kolaylaştırır ve şişmanlığa karşı faydalıdır.

- Mikrop öldürücüdür. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

- Kemik erimesi ve kansızlığa iyi gelir.

- Kendine özgü lifli yapısı, bağırsaklarda oluşan toksinlerin uzaklaştırılmasına ve alınmış ağır metallerin emilmesine yardımcı olur.

- Kolesterol düşürücü liflerce zengin olan brokolinin, anti-viral, anti-ülser yararları da vardır.

- Brokoli iyi bir demir içeren besin kaynağı olduğu için, anemisi olan ve halsizlik çeken kişilerin beslenmesinde brokoli önemli bir yer almalıdır.

- Brokoli kalsiyum deposu olduğu için gelişmekte olan çocuklara sıklıkla yedirilmesi önerilmektedir.

- Düzenli olarak brokoli tüketimi, kabızlık sorunu ihtimalini büyük ölçüde azaltmaktadır.

- Mide zarının korunmasını sağlayan izotiosiyanit üretimine yardımcı olur. Mide zarı güçlendiğinde de çağımızda çok sık görülen ülser gibi mide hastalıklarından korur.

- Mükemmel bir antioksidan. Brokoli antioksidan özelliği sayesinde birçok hastalığa davetiye çıkaran serbest radikalleri nötralize ederek vücudu korur.

Brokoli nasıl tüketilmelidir?

Brokoliyi pişirirken fazla haşlamamaya ve kaynatırken fazla su kullanmamaya, mümkünse buharda pişirmeye özen gösterilmesi gerekir. Ayrıca, brokoli vücutta iodin emilimini azalttığı için, haftada 2-3 kereden fazla tüketmemesi gerekli.

Haftada 1 - 2 kez brokoli tüketerek siz de sağlıklı beslenebilir, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek, hastalıklara karşı daha dayanıklı hale gelinebilir.

34 Kalori

6.6 g Karbonhidrat

3.30 g Protein

0.20 g Yağ

0 mg Kolestrol

433 mg  Sodyum 

1.30 mg Demir

373 mg Potasyum

297 mg  Potasyum 

105 mg Kalsiyum

143 mg Vitamin A

115 mg Vitamin C

1.1 mg. Niasin

0,10 mg Tiamin

76 mg. Fosfor